אליפות ישראל באופני הרים XCM

 תדריך לרוכבי אליפות ישראל 2018 XCM, שישי 21.12.2018

זהו התדריך שיוקרא לכם לפני הזינוק.
הוא לא מהווה תחליף לקריאת תקנון התחרות!


בוקר טוב וברוכים הבאים לקו הזינוק של אליפות ישראל במרתון אופני הרים.
סובב סדום נערך השנה בפעם ה-24. זהו מירוץ השטח הוותיק והגדול בארץ, ולכבוד הוא לנו, הצוות המארגן, לארח פה את אליפות ישראל.

משתתפי ה-Desert Challenge שומרים על הטבע!
Veridis Desert Challenge נערך בשמורת הטבע מדבר יהודה. יש לרכוב במסלול המסומן בלבד, על שבילים קיימים, ולא לחתוך פניות וסיבובים. אין להשליך פסולת משום סוג במסלול. ניתן להוריד עטיפות חטיפים וכולי בשתי תחנות הרענון וליד המרשלים לאורך המסלול.

הרכיבה במקצה אליפות ישראל שמוזנק ב-09:00 מותרת לכל רוכב שנרשם אליה ביצע תשלום ושלח למארגנים בדיקה ארגומטרית תקינה ותקפה, שמילא הצהרת בריאות, עם לוחית אופניים ומספר גב רשמיים, קסדה רכוסה ואופניים תקינים עם שני בקבוקי שתייה או ליטר וחצי מים.

הרכיבה במקצים הספורטיביים שיוזנקו ב-09:02 וב-09:10 מותרת רק למי שמילא הצהרת בריאות, עם לוחית אופניים ומספר גב רשמיים, קסדה רכוסה ואופניים תקינים עם שני בקבוקי שתייה או ליטר וחצי מים.

גילאי מינימום להשתתפות:
15-16 קדטים חברי איגוד האופניים בלבד,
18 לכל אחד שאינו קדט חבר איגוד.

חובה להודיע למארגנים על פרישה.

במקרה חירום בריאותי או טכני יש להודיע למארגנים בסדר הבא:
 1. דרך מספר החירום שמופיע על לוחית המשתתף;
 2. דרך מרשלים ורכבי ניהול לאורך המסלול;
 3. לרוכבים אחרים;
 4. לחפש נקודת קליטה, להתקשר 100, לשלוח מיקום עצמי בוואטסאפ.

מדידת הזמנים בתחרות היא אישית. 
לכל משתתף ימדד זמן אקדח, שהוא הזמן הקובע למיקום בתחרות.
 • זמן גג לרוכבי 70 ק״מ ליציאה להקפה השנייה מחושב על פי מהירות ממוצעת מינימאלית של כ-13 קמ״ש.
 • היציאה להקפה השנייה תיחסם בשעה 11:40, 2:40 שעות לאחר הזינוק.
 • מדידת הזמנים תסתיים בשעה 14:20, 5:20 שעות לאחר הזינוק.


נקודות סיוע טכני וחלוקת תזונה:
במקצה 35 ק״מ: בחניון הלילה בק״מ 16.
במקצה 70 ק״מ: בחניון הלילה בק״מ 16, בקו סיום בק״מ 35, בחניון הלילה בק״מ 51.
אין לקבל נוזלים, תמיכה טכנית ותזונה בשום מקום אחר למעט שתי תחנות הרענון הרשמיות.

אמבולנס נמצא בקו הזינוק ובתחנת ההאכלה.
חובש נמצא בירידה הראשונה לנחל לוט וברכב ניהול מסלול.

חשוב - מסלולי הרכיבה אינם סטריליים, ולאורכם משתמשים אחרים: הולכי רגל, רוכבים וייתכנו גם כלי רכב.
יש לתת זכות קדימה להולכי רגל, ולהישמר מכלי רכב, במיוחד בסיבובים עוורים בהם יש להיצמד לימין ולהיזהר מתנועה נגדית.

סימון המסלול
המסלולים מסומנים לכל אורכם בחיצים. אין לסטות מהדרך המסומנת. בכל צומת יש להאט ולחפש את הסימון הרשמי של מארגני התחרות: ישר, קדימה או שמאלה. אין לפנות בצומת אם לא ראיתם חץ המורה לעשות כך.
נתיב המסלול מסומן על ידי חיצים בגודל A4 רקע כתום וחץ שחור. למעט פנייה ימינה החיצים יהיו מימין לנתיב הרכיבה.
בפנייה ימינה החיצים יהיו בצד שמאל.

המקטעים המסוכנים במסלול
המקומות המסוכנים במסלול מסומנים בחיצים אדומים על רקע לבן, הפונים מטה. יש להגיב לחיצים אדומים בהורדת מהירות מיידית, הרמת מבט לפנים, התרחקות מהמכשול המסומן ותשומת לב מרבית להמשך הדרך. במידה ויש ספק ביכולתך לרכוב את המקטע יש לעבור אותו להליכה.

לפני ירידה טכנית מסוכנת ארוך יוצבו שלטים גדולים ״זהירות ירידה מסוכנת״ בשני צידי הכניסה לירידה. יש להתייחס לכל הירידה כמסוכנת עד סופה!

נקודות מסוכנות
הירידה לנחל לוט, שהיא הראשונה בלופ של נחל פרצים עליון, והשנייה שיורדת לוואדי דשדש. שתיהן מסומנות בשלטי זהירות ובחיצים אדומים.
בוואדי דשדש הנתיב הוא לאורך דרך ג׳יפים ישנה שאינה בשימוש כיום, ולכן חלקה וכבושה פחות מהצירים שבשימוש תכוף. המסלול מסומן על ידי חיצים וסס״לים, ודורש מבטים תכופים להמשך הדרך ובחירת קו קפדנית. בגינות הסלעים המפוזרות לאורך ואדי דשדש יש להקפיד על הנמכת מהירות, בולמי זעזועים פתוחים ובחירת קו. במידה ויש ספק לעבור ברכיבה יש לעבור להליכה.
זהו הקטע היפה במסלול לטעמינו, שיחשוף אותכם לפיסת מדבר אמיתית ופחות מתוירת, הנאת רכיבה צרופה! הוותיקים שביניכם רכבו קטע זה בסוף שנות התשעים של המאה שעברה במסגרת סובבי סדום, כבוד!

בירידת הפודרה אל עבר אנדרטת מצב האדם - ליד החיצים האדומים יש חריצים בדרך, יש להישמר מהם, במיוחד ברכיבה בדבוקות, בהם למובילים יש חובת סימון והודעה אחורה.

בכניסה לכביש 90 וברכיבה לאורכו - יש להישמע להוראות המרשלים והסדרנים. הכביש חסום למכוניות על ידי משטרת התנועה.

הירידה לוואדי חימר - כקילומטר לקו הסיום, היא ירידה תלולה וקצרה. האטו בה.


נהלים והוראות
 • אסור השימוש באוזניות ובנגני מוזיקה!
 • יש לשמור על התנהגות ספורטיבית ומכבדת מול המשתתפים האחרים במירוץ, מול מנהלי המסלול, שופטים ונציגי איגוד ומול המרשלים (בקרי הבטיחות).
 • יש להישמע להוראות מנהלת התחרות: שופטים; מרשלים; מארגנים; רכבי ניהול וחילוץ, צבא ומשטרה. משתתף שלא ימלא אחר ההוראות ייפסל.
 • בקטעי המסלול בהם אפשרויות העקיפה מוגבלות, רוכב איטי יפנה נתיב כשיתבקש לרוכב מהיר כמתחייב בחוקי ה-UCI. על הרוכב המהיר להודיע על הגעתו, לבקש מתן עקיפה, ולעקוף בצורה בטיחותית שלא תסכן רוכבים אחרים ואת עצמו, בהתאם לתנאי הדרך.
 • טקס מנצחי אליפות ישראל ומסלולי Desert Challenge ייחל בשעה 12:30

[הסתיימה ההרשמה למקצים התחרותיים - נפגש בשטח]


 אליפות הארץ במרתון אופני הרים XCM
יורדת ל-Veridis Desert Challenge
יום שישי 21/12/18 - שפך נחל חימר ים המלח

ה-Desert Challenge בסדום הוא אירוע אופני ההרים התחרותי הגדול והוותיק בארץ, שמתקיים ברציפות מאז 1994(!). בימים ההם קראו לו ״סובב סדום״, ובמשך שנים הוא היווה את אחד מעמודי התווך של תחרויות אופני ההרים של איגוד האופניים בישראל. במשך מספר שנים סובב סדום אף הייתה תחרות בינלאומית על לוח התחרויות של ה-UCI, איגוד האופניים הבינלאומי, כשבשנים טרום אולימפיות הגיעו להתחרות בים המלח עשרות מתחרים בינלאומיים שניסו לצבור ניקוד יקר ערך לפני האולימפיאדה.

בשנים האחרונות הדזרט צ׳אלנג׳ עלה מדרגה לתחרות אופני הרים דו-יומית. שלל קטגוריות תחרותיות עומדות בפני המשתתפים, כך שכל רוכב בכל רמה ושאיפה יכול ליהנות מהרכיבה באירוע, וזאת לצד מסעות רכיבה מודרכים לא תחרותיים לכל המשפחה, תחרויות ריצת לילה, תחרויות ילדים בריצה וברכיבה, מתחם קמפינג גדול ומפנק ועוד ערכים פסטיבליים.

אנחנו שמחים לבשר שה-Desert Challenge נבחר על ידי איגוד האופניים בישראל לארח את אליפות הארץ במרתון בשנים 2018 ו-2019. האליפות תתקיים ביום שישי בסמוך לירח המלא בחודש דצמבר, המועד הקבוע של אתגר המדבר, ותשלב בין הדגשים המקצועיים והדרישות התחרותיות של איגוד האופניים בישראל ושל ה-UCI, לבין רמת ההפקה הגבוהה והערכים המוספים של הפסטיבל המדברי הוותיק.

האליפות תיערך ביום שישי כדי לאפשר גם לקהל דתי לקחת בה חלק (או לרוכבים המעוניינים לבלות שבת ביתית ומשפחתית), והמקצים יוזנקו בשעה 9:00 על מנת לאפשר למשתתפים להגיע ממרכז הארץ מבלי להתפשר על שעות שינה.

על המסלול החדש של אליפות ישראל במרתון
ההקפה הקלאסית של הדזרט צ׳אלנג׳ מבוססת על נחלי פרצים וסדום עם חיבור דרך מישור עמיעז, עם אופי שטוח ולא טכני (ללא סינגלים). לכבוד אליפות ישראל, הכין המאסטר Warren Pryer הקפה חדשה, שמשלבת את חוויית הרכיבה המהממת בנחלי פרצים וסדום, אך מוסיפה שתי עליות ארוכות וסלקטיביות לאורך המסלול, שיפוררו את דבוקת הרוכבים לטור ארוך ומקוטע.

אורך המסלול החדש 70 ק"מ והוא בנוי משתי הקפות של כ-35 ק״מ עם קרוב ל-500 מטרים של טיפוס אנכי להקפה.
העלייה הראשונה מגיעה לאחר כשני קילומטרים, אורכה כ-2 ק״מ בהם ירוויחו הרוכבים כ-120 מטרים, עם מקטעים תלולים ואף מקטע Hike a Bike קצר בתחילתה. העלייה על דרך ג׳יפים המאפשרת עקיפה בטוחה, ובה יוכלו המטפסים לייצר יתרון. מראש העלייה נשקף נוף חוורי סדום נדיר ולא שגרתי. לא בטוח שלמתחרים באליפות ישראל במרתון יהיה פנאי להעיף מבט, אבל צלמינו ידאגו שתישאר לכם מזכרת שלא תישכח מהרכיבה במסלול.
הירידה ממנה אינה פשוטה ותחמיא לבעלי יכולות טכניות, היא כוללת מעבר באפיק נחל לוט היפהפה, עם קיר טיפוס קצר נוסף. לאחר חבירה לנחל פרצים וטיפוסו עד למישור עמיעז, יירדו הרוכבים בעוד ירידה שדורשת חדות ושליטה, אל עבר אנדרטת מצב האדם עד לכביש 90, אל מול מפעלי ים המלח. לאחר קטע קצר במקביל לכביש, קצת לאחר הקילומטר ה-21, יגיעו הרוכבים לטיפוס הסלקטיבי השני של היום, עלייה באורך 2.5 ק״מ, על דרך ג׳יפים רחבה ומפותלת, גם היא עם טיפוס של 120 מטרים. מכאן המסלול ממשיך למורדות הר סדום במישור מדומה, בו יעבדו הרוכבים יחד ברכבות ובדבוקות קטנות, עד לגלישה המהנה במורד הקניון הלבן והמפותל של נחל סדום. במפגש הנחלים סדום ופרצים יתחילו הרוכבים לחזור לכיוון מתחם האירוע וקו הסיום, לא לפני שיעברו על סוללת מאגר חימר, ממנה נשקפים ים המלח וטיילת עין בוקק.

ההשתתפות באליפות הארץ במרתון למרחק 70 ק״מ, פתוחה בפני כל רוכבת ורוכב חברי איגוד האופנים או בעלי בדיקה ארגומטרית, אך התחרות על חולצות אלוף ואלופת ישראל פתוחה רק בפני חברי איגוד האופניים בישראל. חברי איגוד האופניים בקטגוריות ג'וניורים וקאדטים יזנקו לאליפות ישראל למסלול של 35 ק"מ בלבד.

במקביל, רוכבים חובבים חסרי ביטוח או בדיקה, יוכלו להירשם במסלול הספורטיבי ל- 35 או 70 ק"מ (דורש חתימה על טופס שחרור מאחריות והצהרת בריאות מפורטת), ויזנקו להקפה אחת או שתי הקפות של המסלול האתגרי בזינוק נפרד.
את האליפות תארגן חברת פורום פקטור, שמפיקה את הדזרט צ׳אלנג׳ בשנים האחרונות, ועל הניהול המקצועי אמונה חברת עז הרים, שניהלה בעבר מספר אליפויות ישראל בקרוס קאנטרי, בדאונהיל ובאלימנייטור.

רוכבים שיירשמו לתחרות האופניים הדו-יומית או לאחד ממסלולי ה-Ultimate Challenge המשלב רכיבה וריצת שטח, ייהנו משני העולמות: ההשתתפות שלהם במקצה הרכיבה של שישי תיתן להם תוצאה רשמית באליפות הארץ באופני הרים מרתון, וההשתתפות במקצי הרכיבה בשבת, תיתן להם דירוג דו-יומי מצטבר.
יום שישי 21/12 - 35 ק"מ פרצים עליון
(משתתפי מקצה 70 ק"מ עושים את ההקפה פעמיים)
טיפוס מצטבר: 498 מטר
 פרופיל גבהים למקצה 35 ק"מ רכיבה
פרופיל גבהים מקצה 29 ק"מ רכיבה

אליפות ישראל מרתון אופני הרים XCM
במסגרת Desert Challenge 2019
21/12/2018

הקדמה כללית
משתתפי ה-Desert Challenge שומרים על הטבע!
Veridis Desert Challenge נערך בשמורת הטבע מדבר יהודה. הכללים לשמירת הטבע במקום דורשים מקהל הרוכבים לרכוב אך ורק על השבילים המותרים והמסומנים ולא לחתוך פניות וסיבובים. זאת מפאת פגיעה קשה הנגרמת לקרום הביולוגי מגלגלי האופנים אשר משאירים סימנים וחריצים (קוליסים) בקרקע, צלקת שאינה משתקמת שנים רבות, משנה את ניקוז המים בשטח, פוגעת בבתי גידול של מכרסמים וזוחלים ומכערת את הנוף בפצעים לא טבעיים.
בנוסף, רוכבים ורצים רבים שמשתמשים בחטיפי אנרגיה וג׳לים, מתקשים לשמור את העטיפות הריקות עליהם עד לתום המרוץ, וכתוצאה מכך עטיפות רבות ובלתי מתכלות עפות ברוח ונשארות במדבר עד כלות.
לכן חברים, נשמור על שבילים קיימים, לא נחתוך סיבובים ולא נשליך פסולת, הכל למען דור העתיד.

מקצי הספורט יהיו פתוחים לכל רוכב מגיל 15 ומעלה, בעל בדיקה רפואית תקפה להשתתפות בתחרויות אופניים שאותה יש להציג בעת ההרשמה לתחרות.

הוראות הגעה:
לחצו כאן או כתבו ב-waze דזרט צ׳אלנג׳ או Desert Challenge

פרסים:
למנצח בכל קטגוריה יוענק גביע וחולצת אלוף ישראל, למקומות 2 ו-3 בכל קטגוריה יוענקו מדליות..

נקודות סיוע טכני וחלוקת תזונה:
במקצה 35 ק״מ: בחניון הלילה בק״מ 16.
במקצה 70 ק״מ: בחניון הלילה בק״מ 16, בקו סיום בק״מ 35, בחניון הלילה בק״מ 51.
* בנקודת הרענון הסמוכה לקו הזינוק (מויעדת לרוכבי 70 ק״מ ביציאה להקפה השנייה) המארגנים יחלקו מים ומשקה איזוטוני. נציגי המשתתפים יקבלו שטח לחלוקת בקבוקים ותזונה.
* בנקודת הרענון בעומק השטח (בחניון הלילה הסמוך למערת הקמח, נקודת waze ), בק״מ 16 או 51 , יחלקו המארגנים מים, איזוטוני, בננות, תמרים וג׳לים. על נציגי המשתתפים המעוניינים לחלק תזונה או ציוד טכני בתחנה זו להיות ממוקמים בה עד השעה 09:00 בבוקר על ידי הגעה עצמאית דרך כביש 90. לאחר השעה 09:00 צירי ההגעה לתחנה יהיו חסומים לתנועת כלי רכב.

רמת התחרות:
ניקוד ברמה 1 בליגה הלאומית בישראל.

אזור חימום:
החימום יתבצע מחוץ למסלול התחרות.

המסלול:
1. מסלול מלא: 70 ק״מ, 2 הקפות
2. מסלול קצר: 35 ק״מ, 1 הקפה
מפת וקובץ הקפת התחרות כאן.

תקנון:
1. התחרויות יתקיימו לפי תקנון מרוצי אופני ההרים של ה-UCI ותקנון התחרויות של איגוד האופניים בישראל. יש לעיין בתקנון באתר האיגוד : http://www.israelcycling.org.il
2. זכות ההשתתפות בתחרות הרכיבה מותרת למי שנרשם ושילם ומופיע ברשימת המשתתפים, הציג את האישורים הנדרשים כמופיע בעת תהליך ההרשמה, וחתם על טופס השחרור מאחריות והצהרת הבריאות של האירוע. מסירת ערכת המשתתף והשתתפות תחת שם אחר אסורה בהחלט ומסכנת את בריאות הרוכב.
3. חובת רכיבה עם מספר כידון, מספר גב ושבב מדידת הזמנים (מודבק מאחורי מספר הכידון) שימסרו במעמד חלוקת ערכות המשתתף טרום האירוע.
4. בכל המקצים התחרות מסתיימת כאשר הראשון במקצה מסיים [אין כניסה להקפה נוספת]. תופעל מגבלת זמן גג לכניסה להקפה אחרונה לכל המקצים המבצעים את המרתון המלא [2 הקפות] כמפורט בטבלת הזינוקים.
5. המסלול יהיה סגור ביום התחרות, החימום יתבצע מחוץ למסלול התחרות.
6. משתתף שייתפס משליך פסולת במסלול ייפסל! אין להשאיר פסולת משום סוג בשטח התחרות ו/או על המסלול. כל משתתף חייב לאסוף לכיסיו כל פסולת שהוא מייצר. ניתן להשאיר פסולת אצל המרשלים בנקודות הביקורת או בנקודות הרענון והתמיכה הטכנית.
7. יש להקפיד על רכיבה ספורטיבית בהתאם לתקנוני האיגוד וה-UCI ולפי כללי תחרות הוגנת.
8. יש להישמע להוראות מנהלת התחרות: שופטים; מרשלים; מארגנים; רכבי ניהול וחילוץ, צבא ומשטרה. משתתף שלא ימלא אחר ההוראות ייפסל.
9. המארגנים שומרים לעצמם את הזכות למנוע ממשתתף את הזכות להמשיך במירוץ במידה וצוות המירוץ יגיע למסקנה כי המשתתף מצוי בסכנה בטיחותית ו/או בריאותית מסיבה כלשהי.
10. משתתף שנאלץ לפרוש מהמרוץ מסיבה כלשהי ידווח מיד לצוות המרוץ. טלפון חירום מופיע על לוחית המשתתף או מספר החזה. משתתפים שיעזבו את המסלול ללא הודעה למארגנים עלולים להיות מחויבים בהוצאות צוותי החיפוש שיוזנקו לחפשם.
11. בקטעי המסלול בהם אפשרויות העקיפה מוגבלות, רוכב איטי יפנה נתיב כשיתבקש לרוכב מהיר כמתחייב בחוקי ה-UCI. על הרוכב המהיר להודיע על הגעתו, לבקש מתן עקיפה, ולעקוף בצורה בטיחותית שלא תסכן רוכבים אחרים ואת עצמו, בהתאם לתנאי הדרך.
12. אזורי סיוע טכני ופידזון: חלוקת מים וקבלת סיוע טכני בנקודות הרשמיות בלבד בהן הרוכבים יעברו בכל הקפה כמפורט לעיל. חל איסור על מתן סיוע טכני או שתיה/מזון במקום אחר כלשהו על המסלול.
13. יוגדר מקום להקמת אוהלי קבוצות המנותק מאזור האקספו. אין להקים אוהלי קבוצות באזור האקספו.
14. המסלולים מסומנים לכל אורכם בחיצים. אין לסטות מהדרך המסומנת. בכל צומת יש להאט ולחפש את הסימון הרשמי של מארגני התחרות: ישר, קדימה או שמאלה. אין לפנות בצומת אם לא ראיתם חץ המורה לעשות כך. חץ אדום עם הפנים למטה מזהיר אותכם מסכנה בהמשך השביל: חריץ, בור, סלע, תהום וכולי. יש להגיב לחיצים אדומים בהורדת מהירות מיידית, הרמת מבט לפנים ותשומת לב מרבית להמשך הדרך.
15. מדידת הזמנים בתחרות היא אישית. לכל משתתף ימדד זמן אקדח, שהוא הזמן הקובע למיקום בתחרות.
16. זמני גג וסיום התחרות – זמני הגג לאליפות ישראל מחושבים על פי מהירות ממוצעת מינימאלית של כ-13 קמ״ש.
17. מקצה 70 ק״מ: היציאה להקפה השנייה תיחסם בשעה 11:40, 2:40 שעות לאחר הזינוק.
מדידת הזמנים תסתיים בשעה 14:20, 5:20 שעות לאחר הזינוק.


18. לו״ז האירוע:
06:30 - פתיחת מתחם רישום וקבלת ערכות
08:45 - תדריך על קו הזינוק לרוכבי המקצים
09:00 - זינוק אליפות ישראל כל הגילאים 70 ק"מ ו35 ק"מ
09:02 - זינוק מקצה רכיבה Desert Challenge למרחק 70 ק"מ
09:10 - זינוק מקצה רכיבה Desert Challenge למרחק 35 ק"מ
12:30 - טקס מנצחי אליפות ישראל ומסלולי Desert Challenge

קבוצות המעוניינות להקים אוהל קבוצה יצרו קשר בהגעתם עם מנהל התחרות נמרוד כהן 052-3819181.

בעלי תפקידים
מנהל אירוע – מאיר לוי, חברת פורום פקטור
מנהל תחרות – נמרוד כהן, עז הרים הפקות והדרכות
מנהל מסלולים – וורן פרייר, עז הרים הפקות והדרכות
רופא תחרות – ד״ר רביד פיטרו
שופטת ראשית – בתיה שטיינברג, איגוד האופניים
מודד זמנים – עפרי מילר, Mobii

מקצה שעת זינוק קטגוריה מספר הקפות זמן גג לכניסה להקפה שניה
 עלית גברים   09:00  19+  2  11:40
 עלית נשים   09:00  19+  2  11:40
 ג'וניורס בנים   09:00  17-18  2  11:40
 גברים   09:00

 17-29

30-39

40-49

50-59

60+

 2  11:40
 נשים   09:00
 17-29

30-39

40-49

50-59

60+

 2  11:40
 ג'וניורס בנות   09:00  17-18  1  
 קדטים   09:00  15-16  1  
 קדטיות   09:00  15-16  1  

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו