אליפות ישראל באופני הרים XCM

 אליפות הארץ במרתון אופני הרים XCM
יורדת ל-Veridis Desert Challenge
יום שישי 21/12/18 - שפך נחל חימר ים המלח

ה-Desert Challenge בסדום הוא אירוע אופני ההרים התחרותי הגדול והוותיק בארץ, שמתקיים ברציפות מאז 1994(!). בימים ההם קראו לו ״סובב סדום״, ובמשך שנים הוא היווה את אחד מעמודי התווך של תחרויות אופני ההרים של איגוד האופניים בישראל. במשך מספר שנים סובב סדום אף הייתה תחרות בינלאומית על לוח התחרויות של ה-UCI, איגוד האופניים הבינלאומי, כשבשנים טרום אולימפיות הגיעו להתחרות בים המלח עשרות מתחרים בינלאומיים שניסו לצבור ניקוד יקר ערך לפני האולימפיאדה.

בשנים האחרונות הדזרט צ׳אלנג׳ עלה מדרגה לתחרות אופני הרים דו-יומית. שלל קטגוריות תחרותיות עומדות בפני המשתתפים, כך שכל רוכב בכל רמה ושאיפה יכול ליהנות מהרכיבה באירוע, וזאת לצד מסעות רכיבה מודרכים לא תחרותיים לכל המשפחה, תחרויות ריצת לילה, תחרויות ילדים בריצה וברכיבה, מתחם קמפינג גדול ומפנק ועוד ערכים פסטיבליים.

אנחנו שמחים לבשר שה-Desert Challenge נבחר על ידי איגוד האופניים בישראל לארח את אליפות הארץ במרתון בשנים 2018 ו-2019. האליפות תתקיים ביום שישי בסמוך לירח המלא בחודש דצמבר, המועד הקבוע של אתגר המדבר, ותשלב בין הדגשים המקצועיים והדרישות התחרותיות של איגוד האופניים בישראל ושל ה-UCI, לבין רמת ההפקה הגבוהה והערכים המוספים של הפסטיבל המדברי הוותיק.

האליפות תיערך ביום שישי כדי לאפשר גם לקהל דתי לקחת בה חלק (או לרוכבים המעוניינים לבלות שבת ביתית ומשפחתית), והמקצים יוזנקו בשעה 10:00 על מנת לאפשר למשתתפים להגיע ממרכז הארץ מבלי להתפשר על שעות שינה.

על המסלול החדש של אליפות ישראל במרתון
ההקפה הקלאסית של הדזרט צ׳אלנג׳ מבוססת על נחלי פרצים וסדום עם חיבור דרך מישור עמיעז, עם אופי שטוח ולא טכני (ללא סינגלים). לכבוד אליפות ישראל, הכין המאסטר Warren Pryer הקפה חדשה, שמשלבת את חוויית הרכיבה המהממת בנחלי פרצים וסדום, אך מוסיפה שתי עליות ארוכות וסלקטיביות לאורך המסלול, שיפוררו את דבוקת הרוכבים לטור ארוך ומקוטע.

אורך ההקפה החדשה כ-36 ק״מ עם קרוב ל-500 מטרים של טיפוס אנכי להקפה. העלייה הראשונה מגיעה לאחר כשני קילומטרים, אורכה כ-2 ק״מ בהם ירוויחו הרוכבים כ-120 מטרים, עם מקטעים תלולים ואף מקטע Hike a Bike קצר בתחילתה. העלייה על דרך ג׳יפים המאפשרת עקיפה בטוחה, ובה יוכלו המטפסים לייצר יתרון. מראש העלייה נשקף נוף חוורי סדום נדיר ולא שגרתי. לא בטוח שלמתחרים באליפות ישראל במרתון יהיה פנאי להעיף מבט, אבל צלמינו ידאגו שתישאר לכם מזכרת שלא תישכח מהרכיבה במסלול.
הירידה ממנה אינה פשוטה ותחמיא לבעלי יכולות טכניות, היא כוללת מעבר באפיק נחל לוט היפהפה, עם קיר טיפוס קצר נוסף. לאחר חבירה לנחל פרצים וטיפוסו עד למישור עמיעז, יירדו הרוכבים בעוד ירידה שדורשת חדות ושליטה, אל עבר אנדרטת מצב האדם עד לכביש 90, אל מול מפעלי ים המלח. לאחר קטע קצר במקביל לכביש, קצת לאחר הקילומטר ה-21, יגיעו הרוכבים לטיפוס הסלקטיבי השני של היום, עלייה באורך 2.5 ק״מ, על דרך ג׳יפים רחבה ומפותלת, גם היא עם טיפוס של 120 מטרים. מכאן המסלול ממשיך למורדות הר סדום במישור מדומה, בו יעבדו הרוכבים יחד ברכבות ובדבוקות קטנות, עד לגלישה המהנה במורד הקניון הלבן והמפותל של נחל סדום. במפגש הנחלים סדום ופרצים יתחילו הרוכבים לחזור לכיוון מתחם האירוע וקו הסיום, לא לפני שיעברו על סוללת מאגר חימר, ממנה נשקפים ים המלח וטיילת עין בוקק.

ההשתתפות באליפות הארץ במרתון, להקפה אחת של 35 ק״מ או לשתי הקפות 70 ק״מ, פתוחה בפני כל רוכבת ורוכב בעלי בדיקה ארגומטרית וביטוח תאונות אישיות על פי חוק הספורט, אך התחרות על חולצות אלוף ואלופת ישראל פתוחה רק בפני חברי איגוד האופניים בישראל. במקביל, רוכבים חובבנים חסרי ביטוח או בדיקה, יוכלו להירשם במסלול הספורטיבי 35 ק״מ (דורש חתימה על טופס שחרור מאחריות והצהרת בריאות מפורטת), ויזנקו להקפה אחת של המסלול האתגרי בזינוק נפרד.
את האליפות תארגן חברת פורום פקטור, שמפיקה את הדזרט צ׳אלנג׳ בשנים האחרונות, ועל הניהול המקצועי אמונה חברת עז הרים, שניהלה בעבר מספר אליפויות ישראל בקרוס קאנטרי, בדאונהיל ובאלימנייטור.

רוכבים שיירשמו לתחרות האופניים הדו-יומית או לאחד ממסלולי ה-Ultimate Challenge המשלב רכיבה וריצת שטח, ייהנו משני העולמות: ההשתתפות שלהם במקצה הרכיבה של שישי תיתן להם תוצאה רשמית באליפות הארץ באופני הרים מרתון, וההשתתפות במקצי הרכיבה בשבת, תיתן להם דירוג דו-יומי מצטבר.
יום שישי 21/12 - 35 ק"מ פרצים עליון
(משתתפי מקצה 70 ק"מ עושים את ההקפה פעמיים)
טיפוס מצטבר: 495 מטר
 פרופיל גבהים למקצה 35 ק"מ רכיבה
פרופיל גבהים מקצה 29 ק"מ רכיבה

 תקנון אליפות ישראל מרתון אופני הרים XCO 2018
איגוד האופניים בישראל וחברת פורום פקטור מזמינים אתכם לאליפות ישראל במרתון אופני הרים לשנת 2018.


מועד התחרות: יום שישי, 21 בדצמבר 2018
מיקום התחרות: מתחם פסטיבל Veridis Desert Challenge, 500 מטרים מצומת זוהר.

תקנון
התחרות תתקיים ע"פ תקנוני ה-UCI והתקנון המקצועי של איגוד האופניים בישראל למרוצי מרתון אופני הרים XCM

פרסים
המנצח בכל קטגוריה יקבל חולצת אלוף ישראל וגביע. המקום השני והשלישי בכל קטגוריה יקבל מדליה.

הקטגוריות:
2 הקפות - 70 ק"מ
עילית גברים 19+
ג'וניורס בנים 17-18
גברים 17-29
גברים 30-39
גברים 40-49
גברים 50-59
גברים 60+

עילית נשים 19+
נשים 17-29
נשים 30-39
נשים 40-49
נשים 50-59
נשים 60+

הקפה 1 - 35 ק"מ
ג'וניורס בנות 17-18
קדטים 15-16
קדטיות 15-16
גיל הרוכב נקבע ע"פ שנת הלידה בלבד (2018 פחות שנת הלידה שווה גיל הרוכב לעניין החלוקה לקטגוריות גיל באליפות)

השתתפות
לקטגוריות עילית, ג'וניורס וקדטים גברים ונשים רשאים לזנק רק רוכבים חברי איגוד האופניים לשנת 2018 הרשומים לקטגוריות אלו. ליתר הקטגוריות ההשתתפות פתוחה לחברי איגוד, ולרוכבים שאינם חברי איגוד אשר יציגו למארגנים אישור רפואי ממכון לרפואת ספורט וביטוח תאונות אישיות ע"פ דרישות חוק הספורט לא יאוחר ממועד סיום ההרשמה.

ניקוד לדירוג השנתי
רוכבי העילית זכאים לניקוד UCI ע"פ תקנון UCI. התחרות ללא ניקוד בליגת המרתונים 2018.

בעלי תפקידים:
מנהל התחרות: נמרוד כהן
שופט ראשי:
מודד זמנים: עופרי מילר 
שיפוט: איגוד האופניים בישראל
ט.ל.ח לאיגוד ולמארגנים שמורה הזכות לשינויים

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו